Swagat Cha / Hosgeldiniz

After about 10 hours train journey (from Delhi to Gorakhpur) plus 3 hours of taxi drive to the Nepalese border, we were excited to see the border gate.

Recent Indian-Nepalese border blockade made the journey slower as hundreds of trucks were lined up by the already narrow road, making it difficult for travellers.

Our first stop was Lumbini, the birthplace of the Lord Buddha and a Buddhist pilgrimage site. We just stayed there for a night before leaving for Kathmandu but easily would have stayed for another. We only had a couple of hours of daylight and visited the Holy Site.  There are numerous temples in this area as well an ancient bathing pond. It is well-maintained and peaceful.

There are Western-standard hotels within the walking distance and a couple of hostels.

Unfortunately, due to border blockade, there is a shortage of certain foods, gas and fuel and this took its’ toll on tourism. The issue is being reported to be solved but it will take a while to get things to normal. To be fair, I found it infuriating that the politics once more make life more difficult for ordinary people. Regardless, it is a lovely place and home to many friendly people and definitely worth a visit on the way to/from Kathmandu or Pokhara.///

10 saat tren yolculuğu üstüne 3 saatlik araba yolculuğu sonucu Nepal sınırına ulaştık, heyecan içindeyiz. Hindistan-Nepal sınırında yaşanan sorunlar nedeniyle yolculuk normalden daha yavaş sürüyor çünkü zaten dar olan yolun bir kenarı tamamen kamyonlarla kaplı. İlk durağımız Lumbini, Buddha’nın doğum yeri ve Budistlerin hacı olmak için ziyaret ettiği bir yer. Burada sadece bir gece kalacak şekilde ayarlama yapmıştık ama ikinci bir gece de kalabilirmişiz. Otele öğleden sonra vardık ve hava kararmadan önce bir kaç saat vaktimiz vardı, biz de otele yürüme mesafesinde olan tarihi parka gidelim dedik. Yaklaşık 5 km’lik bir alana yayılmış bir sürü tapınaktan oluşan, tertemiz ve bakımlı bir alan.

Turistik öneminden dolayı, şehirde Batı standardlarında güzel oteller mevcut. Sınırdaki sorun nedeniyle bazı yiyecekler, gaz ve petrol konusunda problem yaşanıyor ve çoğu turist de o yüzden burada geceyi geçirmeden yola devam ediyormuş. Yemek için oturduğumuzda menünün çoğu mevcut değildi. Sınırdaki problem şu anda çözüldü deniyor ama bütün kamyonların sınırdan geçmesi ve yola devam etmesi bir aya yakın zamanı bulacak gibi. Politik çekişmelerin sıradan insanların hayatını zorlaştırması konusunda bir örnek. Nepal’i seyahat edenlerin genel rotası Pokhara, Lumbini ve Kathmandu. Bir gün fırsatınız olursa yok saymayın derim. Fotoğrafların hepsi bana ait.

 

IMG_20160218_170021IMG_20160218_170157IMG_20160218_170219IMG_20160218_170522IMG_20160218_170736IMG_20160218_170752IMG_20160218_171653

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s