Arriving in Kathmandu/Kathmandu’ya Varış

After staying overnight in Lumbini, we left the hotel when it was 05:40 to catch our bus to Kathmandu. It is the only way to reach the capital and it takes a loooonng time. Good thing was that we were 5 minute walk away from the bus station (if you can call it a station) and the bus left Lumbini on time.

They usually have another bus later in the morning but it wasn’t operating due to border blockade.

It is advertised as 8 hours but it took around 10 hours to reach Kathmandu but the journey itself wasn’t really bad. Just got boring after a while.//

 

Lumbini’de bir gece kaldıktan sonra, sabah 5:40’ta Kathmandu’ya giden otobüsü yakalamak için tekrar yola koyulduk. İki şehir arasında başka bir ulaşım imkanı yok. Kaldığımız otel, otobüs durağına 5 dk mesafedeydi.Otobüs , beklemediğimiz bir performans göstererek tam saatinde hareket etti.

Aslında biraz daha geç bir saatte başka bir otobüs daha varmış fakat sınırda yaşanan sorun nedeniyle o seferi iptal etmişler.

Yaklaşık 8 saat süreceği söylenmişti ama 10 saati aştı. Yolculuğun kendisi pek sorunlu değil, bi süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlıyor sadece.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s