Kathmandu Dubar Square/Dubar Meydanı

I have mentioned before that we aren’t staying in Kathmandu but in Patan however, it is around 5 km between two cities, so visiting one from the other is not a problem. We have visited Kathmandu on a couple of days and it certainly lives up its’ hype with crowds, traffic and tourists.

For many people, Nepal is Kathmandu and vice versa. Starting from the mid-60s, Kathmandu has been part of the hippie trail (a name was given to the overland journey taken by hippies and others from the mid-1960s to the late 1970s). Therefore, it has been always very well-known and somewhat popular. Afterwards, hippies were replaced with trekking and hiking tourists and Everest flights.  There is a street called Freak Street, referring to hippie trail of the time. Nowadays, it is hardly mentioned and shadowed by the popularity of the Thamel Street.

When we visited Kathmandu during our 10-days tenure in Patan we found that Kathmandu was really colorful and crowded and well, overwhelming. As the manager of our guesthouse in Patan said, there is so much unnecessary noise around Kathmandu. After the relative calm of Patan, it becomes rather too much.

One good thing about Kathmandu is that you can buy pretty much any Western toiletries or snacks from several shops. There are also a good number of stores where you can pick up clothes, bags etc. Thamel is also the place to go if you have a parcel to send home after too much shopping.

Pretty much everyone in Kathmandu (and Patan) speaks good English. We never had much of a problem to communicate with people. Usually, prices are similar for locals and tourists – unlike some other countries, where price double since you look different. This doesn’t mean you shouldn’t haggle, though.

Kathmandu Durbar Square is a Unesco World Heritage site and was impacted by April 2015 earthquake. It still boasts impressive temples and buildings as well as the Kumari Chock where you can catch a glimpse of the Kumari, a living goddess of Nepal. I will write about her in a separate post. Durbar Square is a generic name that is used to describe plazas opposite royal palaces in Nepal. So, there is more than square with the same name but in different cities. Like most of the others, Kathmandu Durbar Square is an open-air museum.

Here some photos for you from Thamel and Durbar Square. All photos are mine.//

Daha önce de bahsetmiştim, Kathmandu’da değil Patan’da kalıyoruz. Fakat iki şehir arası yaklaşık 5 km uzaklıkta, o yüzden günübirlik gidip gelmek problem olmuyor. Kaldığımız sürece bir kaç kere Kathmandu’yu ziyaret ettik ve adına yakışır şekilde kalabalık ve turistik.
Bir çok kişi için Nepal demek Kathmandu demek.

60’ların ortasından itibaren, Kathmandu hippi yolunun bir parçası olmuş. Hippi yolu 60’ların ortasından 70’lerin sonuna kadar gelişmiş ülkelerden gelen çiçek çocukların karayoluyla seyahat ettiği ülkelere verilen isim kısaca. O nedenle Kathmandu her zaman popular bir yer olmuş. 70’lerden sonra ise hippilerin yerini doğa sporları, dağcılık ve trekking gibi aktiviteler için gelen turistler almaya başlamış.

Kendi adıma, oldukça renkli ve kalabalık bulduğum bir yer ama biraz da bunaltıcı olduğu anlar oluyor. Patan’da kaldığımız yerin sahibinin de dediği gibi, çok fazla gereksiz gürültü var!

Kathmandu’da aradığınız hemen her şeyi bulmanız mümkün. Bir sürü Batılı markaya ait ürün satılıyor. Yerel ürünlerden de satın alabilirsiniz.

Genelde karşılaştığımız hemen herkes iyi derecede İngilizce konuşuyor o nedenle iletişim problemi yaşamadık.

Fiyatlar konusunda turistler için örneğin Hindistan’da bolca bulunan “turist fiyatı’ yok. Gene de pazarlık yapabilirsiniz gerekirse. Fakat unutmayın ki dünyanın en fakir ülkelerinden birindesiniz ve 1 dolar sizin için büyük fark yaratmayabilir ama onlar için yaratıyor.

Kathmandu Durbar meydanı, diğerleri gibi Unesco Dünya Mirası listesinde. 2015 Nisan ayındaki depremden zarar görmüş olmasına rağmen hala mimarisiyle etkileyici bir yer. Durbar meydanı, kraliyet saraylarının önünde bulunan meydanlara verilen genel bir isim. O nedenle birden fazla şehirde aynı isimle meydanlar mevcut.

Thamel ve Durbar’da çektiğim fotoların bir kısmı aşağıda.

IMG_20160221_160224IMG_20160221_155201IMG_20160221_160224IMG_20160221_170543IMG_20160221_192649

IMG_20160221_150009IMG_20160221_170013IMG_20160221_170342

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Kathmandu Dubar Square/Dubar Meydanı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s