The Queen of The Hills/ Tepelerİn Kralİçesİ

After Nepal, our next stop in India was Darjeeling also known as “The Queen of the Hills” with Kangchenjunga by its’ side. Once a summer retreat for the British, it is a city of heritage buildings, Darjeeling tea, Tibetan and Nepalese communities and green hills.

Personally, it felt more like being in Nepal and Tibet than India, there is a good reason why it was chosen by the British to spend their summer. (It is currently around 14 degrees in Darjeeling whereas in Kolkata it is in the 30s). //

Nepal’den sonra Hindistan’daki durağımız Darjeeling ya da diğer ismiyle “Tepelerin Kraliçesi“. Yanıbaşında yükselen Kançencunga dağıyla tanınan şehir bir zamanlar İngilizlerin sayfiye kasabasıymış. O günlerden kalma binaları, çayı, Tibet ve Nepallilerden oluşan nüfusu ve yemyeşil yamaçlarıyla meşhur bir yer.

Benim için burası, Hindistan’dan ziyade Nepal veya Tibet’teymiş hissi yarattı. İngilizlerin yazları neden buraya gelmeyi tercih ettiklerini anlayabiliyorum çünkü şu anda Darjeeling’de hava 14 derece iken, Kalküta’da 30 derece civarında.

IMG_20160229_171318~2IMG_20160302_085332IMG_20160301_130229

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s